Site Map
Vladimir Putin V. Putin
President of the Russian Federation, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Russian Federation
Sergei Shoigu S. Shoigu
Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army
Valeriy Gerasimov V. Gerasimov
Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation / First Deputy Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army
Arkady Bakhin A. Bakhin
First Deputy Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army
Nikolay Pankov N. Pankov
State Secretary / Deputy Minister of Defence of the Russian Federation
Yuriy Sadovenko Y. Sadovenko
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation / Head of the Office of the RF Defence Minister, Lieutenant-General
Anatoly Antonov A. Antonov
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation
Yuriy Borisov Y. Borisov
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation
Dmitry Bulgakov D. Bulgakov
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army
Ruslan Tsalikov R. Tsalikov
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation
Tatiana Shevtsova T. Shevtsova
Deputy Minister of Defence of the Russian Federation
Home  < Leadership  < Minister of Defence of the Russian Federation
Sergei Shoigu

Sergei Shoigu

Minister of Defence of the Russian Federation, General of the Army

Biography

Born on 21 May 1955 in the city of Chadan, the Tuvan ASSR (now – the Republic of Tyva).

In 1977 he graduated from the Krasnoyarsk Polytechnic Institute with specialisation “Constructing Engineer”.

In 1977–1978 — the foreman of the "Promkhimstroy" Trust (the city of Krasnoyarsk), in 1978–1979 – the foreman, supervising foreman of the "Tuvinstroy" Trust (the city of Kyzyl).

In 1979–1984 — the general foreman, chief engineer, chief of the “Achinskaluminystroy” Construction Trust (the city of Achinsk).

In 1984–1985 — the Deputy Manager of the “Sayanaluminstroy” Trust (the city of Sayanogorsk).

In 1985–1986 — the Manager of the "Sayantyazhstroy" Trust (the city of Abakan).

In 1986–1988 — the Manager of the "Abakanvagonstroy" Trust (the city of Abakan).

In 1988–1989 — the Second Secretary of the Abakan City Committee of the CPSU.

In 1989–1990 — the Inspector of the Krasnoyarsk Territory Committee of the CPSU.

In 1990–1991 — the Deputy Chairman of the RSFSR State Committee for Architecture and Construction.

From 1991 — the Chairman of the Russian Corps of Rescuers.

From 1991 — the Chairman of the RSFSR State Committee for Emergencies.

In 1991–1994 — the Chairman of the RF State Committee for Civil Defence, Emergencies and Elimination of Consequences of Natural Disasters.

In 1994–2012 — the Minister of the Russian Federation for Civil Defence, Emergencies and Elimination of Consequences of Natural Disasters (from 10.01.2000 till 07.05 2000 – the Deputy RF Prime Minister – Emergency Situations Minister of Russia).

From 11 May 2012 — the Governor of the Moscow Region.

By the RF Presidential Decree of 6 November 2012 he was appointed the Minister of Defence of the Russian Federation.

General of the Army.

Hero of the Russian Federation.

Cand. Sc. (Economics).

The RF Security Council’s Permanent Member (RF Presidential Decree № 715 of 25 May 2012 as amended by RF Presidential Decree № 1487 of 6 Nov. 2012).

The National Counterterrorist Committee’s Member (ex officio) (RF Presidential Decree № 1222 of 8 Oct. 2010).

Member of the Interdepartmental Commission on Countering Extremism in the Russian Federation (ex officio) (RF Presidential Decree № 988 of 26 July 2011).

Deputy Head of the RF President’s Interdepartmental Working Group for controlling implementation of the State Defence Order and the State Armaments Programme (RF Presidential Executive Order № 472-rp of 16 Oct. 2012 as amended by RF Presidential Executive Order № 498-rp of 6 Nov. 2012).

Awarded many Orders and Medals.

ServerCode=node3 isCompatibilityMode=false